Pokud majitel firmy zvažuje ukončení svého podnikání nebo už se nechce dál angažovat, má několik možností, jak z firmy „odejít“. Výběr vhodné varianty závisí vždy na okolnostech a typu firmy, finanční situaci, cílech majitele a samozřejmě aktuální situaci na trhu. V tomto článku jsem pro vás sepsal ty hlavní možnosti:
- Prodej strategickému investorovi – Hodí se zejména pro firmy, které mohou být atraktivní pro konkurenci, dodavatele, nebo pro společnosti v příbuzných odvětvích.
- Prodej finančnímu investorovi – Finanční investoři hledají ziskové firmy s potenciálem růstu. Vhodné jsou zejména firmy, které mají stabilní cash flow a pevnou pozici na trhu.
- Prodej zaměstnancům (management buy-out) – Zaměstnanci mohou mít zájem převzít firmu, zejména pokud v ní mají dlouholetou historii a znalost jejího fungování. Jedná se zejména o top management firmy.
-
Sloučení s jinou firmou (fúze)
- Fúze může být řešením, pokud je firma vhodným doplněním pro jinou společnost. Může se jednat o způsob, jak zajistit kontinuitu podnikání i pro zaměstnance, přičemž majitel získá podíl v nové spojené firmě nebo finanční kompenzaci.
-
Pronájem
- Pokud majitel nechce firmu prodat, ale také se jí nechce dál aktivně věnovat, může zvolit možnost pronájmu, ať už provozu, nemovitostí či know-how atp. Tato varianta je ovšem v praxi ojedinělá a hůře realizovatelná (kromě pronájmu nemovitostí).
-
Likvidace společnosti
- Dobrovolná likvidace – Jestliže firma nemá vážné závazky, může majitel rozhodnout o její likvidaci a vyřešit závazky vůči věřitelům a zaměstnancům. Po likvidaci lze rozdělit zbylá aktiva mezi společníky. Majitelé můžou tzv. rozprodat aktiva firmy.
- Insolvence – Pokud má firma dluhy, může se proces likvidace přeměnit v insolvenci. Tento proces je však nákladný a nemusí být pro majitele vždy finančně výhodný.
-
Předání firmy rodině či důvěryhodným osobám
- Pokud má majitel rodinu nebo dlouholeté spolupracovníky, kteří by mohli firmu převzít, lze uvažovat o rodinném předání nebo o prodeji společníkům. Tím se může zjednodušit proces a zajistit dlouhodobé fungování firmy.
Výběr vhodné varianty bude záviset na konkrétních okolnostech firmy. Důležité je zvážit i daňové aspekty prodeje či převodu společnosti a také právní závazky. Vždy je vhodné tyto záležitosti konzultovat s odborníky z řad advokátů či poradců.
Řešíte podobný problém, nebo vás zajímá více informací k danému článku?
Kontaktujte našeho specialistu
Ing. Tomáš Ečer
ekonomický poradce