Náhlé a neočekávané úmrtí člena rodiny představuje vždy velkou ztrátu a v případě majitele firmy může znamenat i riziko pro stabilitu a budoucnost podniku. Úmrtím se veškerý majetek včetně podílu ve společnosti stává předmětem pozůstalosti a následně přechází na dědice, což může být komplikované, pokud na tuto situaci předem nikdo nemyslel. Nejasnosti ohledně dědického řízení, nástupnictví či dědických nároků mohou vést k omezení až paralýze chodu společnosti a tím i ke znehodnocení majetku společnosti. Následující doporučení mohou pomoci těmto rizikům předejít.
- Včasná příprava nástupnického plánu
Nástupnický plán je klíčovým nástrojem pro zajištění kontinuity podniku po smrti jeho vlastníka. Advokát s klientem prodiskutuje různé scénáře, které mohou nastat, a zajistit, aby bylo jasně definováno, kdo v případě úmrtí převezme kontrolu nad firmou. Tento plán může zahrnovat jmenování nástupce, postupy pro rozdělení podílů, či ustanovení o prodeji podniku. Dobře připravený plán může předejít právním sporům mezi dědici a zajistit hladký přechod.
- Závěť a její pravidelná aktualizace
Jasně definovaná závěť je základním krokem pro ochranu majetku. V případě, že majitel firmy závěť nesepíše, dědění se řídí zákonnou posloupností, což je obvykle nevýhodné pro další fungování podniku. Advokát doporučuje klientovi nejen vypracování závěti, ale také její pravidelnou aktualizaci, aby reflektovala změny v rodině nebo obchodní struktuře. Důležité je, aby závěť obsahovala konkrétní pokyny k dědění podílu ve společnosti či správy společnosti.
- Zřízení svěřenského fondu
Svěřenský fond může být dalším vhodným řešením pro ochranu majetku společnosti v případě úmrtí majitele. Majitel může do fondu převést svůj podíl ve firmě, a to již za života nebo pro případ smrti. Fond pak spravuje tento majetek dle předem stanovených pravidel. Tím lze předejít nechtěnému dělení podílu mezi více dědiců, kteří nemusí mít zájem nebo schopnosti podnik dále vést. Svěřenský fond zajišťuje, že firma bude řízena dle přání majitele, a minimalizuje riziko fragmentace majetku.
- Smlouvy mezi společníky
V případě, že firma nemá jediného vlastníka, je důležité vztahy mezi společníky upravit smluvně. Taková smlouva může specifikovat, jak bude postupováno v případě úmrtí jednoho z majitelů – například ujednání o odkupu podílu nebo pokračování v podnikání bez vlivu dědiců. Takové ujednání chrání jak společníky, tak i samotnou firmu před možnými rozpory a problémy při dědickém řízení.
- Pojištění životního rizika majitele firmy
Životní pojištění majitele může sloužit jako finanční zajištění pro rodinu i firmu v případě nečekaného úmrtí. Pro firmu může pojistka pokrýt náklady spojené s přechodovým obdobím, kdy dochází ke změně vedení nebo odkoupení podílu. Rodina majitele tak není nucena firmu prodat pod tlakem a může se lépe rozhodnout, jak s podílem naložit.
Z výše uvedeného je zřejmé, že při úmrtí majitele firmy mohou nastat a zpravidla i nastávají právní
a finanční problémy, které ohrožují samotnou existenci podniku. Je proto nezbytné, aby majitel firmy včas přijal příslušná opatření, která umožní plynulý přechod majetku a minimalizují rizika. S odbornou pomocí advokáta lze vypracovat nástupnický plán, závěť, svěřenský fond či uzavřít vhodné smlouvy, které zajistí ochranu firemního majetku, zájmy dědiců či dalších společníků.
Řešíte podobný problém, nebo vás zajímá více informací k danému článku?
Kontaktujte našeho specialistu
Mgr. Alena Tichá
advokátka